Prodej nemovitostí

Jak úspěšně prodat nemovitost? Prodej nemovitosti je většinou životní rozhodnutí, které nás potká většinou jen jednou za život. Pokud člověk není realitní makléř a nebo developer, nemá moc šancí za svůj život nabrat zkušenosti s prodejem nemovitostí, a proto jsou s prodejem spojené určité obavy a strachy.

Není se čemu divit, protože udělat zásadní chybu při prodeji, znamená prodělat nemalé peníze. Příprava nemovitosti k prodeji je klíčem k úspěchu, proto si projdeme zásadní chyby, kterých se majitelé vstupující na realitní trh často dopouštějí.

Největší úskalí prodeje nemovitosti představuje stanovení správné ceny. Prodejní cenu nestačí stanovit pouze na porovnání konkurenčních inzerátů, moc nepomůže ani jednoduchá matematika. Při cenotvorbě nemovitosti hraje roli hned několik faktorů. Rozhoduje o ní především lokalita, velikost, podlaží, druh budovy, její stáří, stav nemovitosti, dispozice, okolí a pomůžou i infromace z cenové mapy.

Příprava nemovitosti k prodeji spočívá v několika nezvytných činnosech. Je potřeba provést nezbytné opravy viditelných nedokonalostí, vyplatí se vymalovat, uklidit a vyčistit. Nemovitost prostě musí být dobře připravená pro prohlídky, aby před zájemci obhájila svou cenu. Využít můžeme i tzv. homestagingu. Jde v podstatě o zútulnění, o sladění barev s nábytkem a odstranění rušivých elementů. Nedílnou součásti prezentace nemovitosti jsou pak profesionální fotografie a také videoprohlídka.

Při plánování prodeje je třeba také pracovat s nejvhodnějším vstupem na trh s nemovitostmi. Vyplatí se sledovat situaci kolem hypoték - pokud jsou sazby u hypoték vysoké (zvyšují se úroky), ceny nemovitostí zpravidla klesají. Naopak v případě nízkých sazeb u hypoték (nízké úroky) ceny zpravidla rostou. Pokud ovšem nemovitost potřebujete prodat co možná nejrychleji, je dobré počítat s tím, že cena bude muset být o něco nižší nežli je aktuální cenová úroveň tržní ceny.

Jakmile se objeví zájemce o vaši nemovitost, není moc dobré spoléhat pouze na dobré slovo, ale vždy je dobré uzavřít písemnou dohodu o rezervaci neboli smlouvu o smlouvě budoucí, kdy obě strany vědí co bude do kdy a v případě odstoupení, kolik kdo komu zaplatí jako smluvní pokutu. V dohodě o rezervaci se sjednávají veškeré podmínky úhrady a vyplacení peněz, jak se bude koupě financovat z hypotéky či stavebního spoření, jak vyvázat stávající zástavní právo, jak s případnou exekucí či věcným břemenem atd. Vlastnické právo si majitel zpravidla ponechá do doby, než bude domluvená kupní cena uhrazena do sjednané úschovy, aby se předešlo ztrátě nemovitosti či peněz.

Po úspěšném přepisu vlastnictví nemovitosti a vyplacení peněz (kupní ceny) z úschovy, je nutné provést ještě poprodejní servis. Součástí servisu je předání nemovitosti, vypracování předávacího protokolu, pomoc při přepisu energií, přehlášení na správě nemovitostí, případně zpracování daňového přiznání pro daň z nabytí věcí nemovitých.